Company – The Giver

Sarah Donahue – Costume Crew
Katie Gill – Costume Crew
Samuel Fife – Scenic Crew
Bianca Gardner – Scenic Crew
Jeremy LaFlamme – Scenic Crew
Rachel Gochenaur – Father
Lydia Grim – Mother
Samra Bowser – Lily
Christopher Beaudoin – Jonas
Ben Gochenaur – Asher
Elizabeth Watson – Fiona
Emily Whitley – The Chief Elder
Lilly Einsig – The Giver
Katrena Wagner – Rosemary
Emma Gochenaur – Voice of the Community
Morgan Goss – Madeline
Grace Gill – Inger

PRODUCTION TEAM:
Director . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Philip Rooney
Production Stage Manager . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Matthew DeRose
Technical Director . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Bob McCleary
Scenic Designer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Bob McCleary
Sound Designers . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dave and Andrea Unger
Lighting Designer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Steve Hoke
Costume Designer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Cali Fife
Properties Coordinator . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Nicole Liantonio
Assistant Lighting Designer . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Susie Konstans
Properties Artisan . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PJ Carbonell
Carpenters . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dale Keagy, Mark Lewin
Electrician . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Amanda Sealover
Costume Crew . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Sarah Donahue, Katie Gill
Scenic Crew . . . . . . . . . Samuel Fife, Bianca Garner, Jeremy LaFlamme
Lightboard Operator . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Matthew DeRose
Soundboard Operator . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Abby Whitley
Projection Operator . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Jeremy LaFlamme
Scenic Construction . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dan Griffin, Nelson Leader, Ereanys Ayala Ruiz, Vireles Morales Ruiz, Alexandria Staggers
Box Office Assistants . . . . . . . Andi Cooper, Nancy Hudak, Stacey Kuhn, Jennifer Mooney, Dianne Newman, Missy Taylor, Gina Wagner
Audition Assistants . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Andi Cooper, Paula Rineer